Pro zájemce

Kdy a jak se na nás obrátit?

Vaše babička nebo dědeček se už z důvodu vysoké věku nezvládají postarat sami o sebe tak jako dřív? Jednomu z nich se zhoršilo zdraví a ten druhý to sám všechno nezajistí? Vy chodíte do zaměstnání?
Obraťte se na nás.

Přihodil se Vám úraz a po návratu z nemocnice nebudete zvládat každodenní činnosti bez pomoci druhé osoby? Členové Vaší rodiny chodí do zaměstnání a děti jsou ještě malé na to, aby Vám pomohli?
Obraťte se na nás.

U Vašeho blízkého propukla nemoc, která zapříčiňuje, že přichází o schopnost plně se o sebe postarat. Vy bydlíte daleko, chodíte do práce a během dopoledne není nikdo, kdo by mu pomohl zvládnout to, co potřebuje?
Obraťte se na nás.

Potřebujete poradit nebo získat více informací o státních příspěvcích, o sociálních, zdravotních či jiných pomáhajících službách nebo zařízení v Letohradu a jeho okolí? Potřebujete nasměrovat v situaci, která je pro Vás úplně nová?
Obraťte se na nás.

Kdykoli pošlete dotaz emailem na jana.kozeluhova@letohrad.eu nebo marketa.gmuzdkova@letohrad.eu. Odpovíme Vám ihned jak to půjde, nejdéle do 3 pracovních dnů.

Ve všední dny, v době od 8:00 do 15:00 zavolejte na 723 136 377 nebo 771 280 623. Pokud Vám telefon nezvedneme, zavoláme Vám zpět ihned, jak to bude možné. Pravděpodobně máme schůzku nebo řešíme neodkladnou záležitost.

Ve všední dny, v době od 8:00 do 12:00 a dále od 13:00 do 15:00 hodin nás navštivte na adrese Sokolovská 16, 561 51 Letohrad. Jelikož jsme terénní služba a nejvíce času trávíme v domácnostech klientů je jistější, pokud si schůzku domluvíte předem.

Rádi Vám odborně poradí vedoucí služby Jana Koželuhová nebo sociální pracovník Markéta Gmuzdková.

Co se děje před zahájením služby

Potom, co se výše zmíněnými způsoby spojíte s vedoucím služby nebo sociálním pracovníkem, proběhne krátký informační rozhovor (telefonicky nebo osobně), při kterém od Vás pracovník zjistí, komu bychom poskytovali službu, kde, ve kterých oblastech a zhruba jak často. Informace jsou prozatím okrajové. Cílem je zjistit, jestli je pečovatelská služba tou pravou službou, která má poskytnout pomoc. Při rozhovoru pracovník také ověřuje, zda zájemce spadá do cílové skupiny lidí, kterým poskytujeme pomoc. V závěru rozhovoru s Vámi pracovník domluví termín a čas osobního setkání v domácnosti zájemce o službu. Je zde také možnost domluvit setkání např. v nemocnici nebo v léčebně pro dlouhodobě nemocné.

V případě, že pracovník při rozhovoru zjistí, že existuje jiná služba, která je vhodnější pro vyřešení Vaší situace. Ověří si, že zájemce nespadá do okruhu osob, pro které je určena pomoc pečovatelské služby, poskytne Vám poradenství a konkrétní informace, na kterou jinou službu se můžete obrátit.

Při osobním setkání mapuje sociální pracovník celkovou situaci zájemce, ve které se právě nachází, zjišťuje tzv. nepříznivou sociální situaci. Prochází spolu s ním činnosti, ve kterých potřebuje do/pomoc. Společně vytváří plán toho, jak by mělo poskytování služby konkrétně vypadat.

Následně sociální pracovník přináší informace od týmu pečovatelské služby a dojednává spolu s pečovateli finální podobu poskytování služby podle aktuální kapacity. Tyto informace následně předává zájemci o službu a pokud ten souhlasí, sociální pracovník spolu s ním domluví podpis smlouvy o poskytování sociální služby.

Počátek poskytování služby může proběhnout nejdříve s podpisem smlouvy. Sociální pracovník následně představuje klientovi pečovatele, který bude službu poskytovat. Případně ho informuje o dni a času, kdy pečovatel do jeho domácnosti přijde.

Jak služba probíhá

Pečovatelská služba je poskytována na základě sestaveného individuálního plánu a zajišťují ji jednotlivé pečovatelky. Pečovatelky se u klientů střídají. Pokud nastane situace a bude potřeba péči přenastavit, např. z důvodu zhoršeného zdravotního stavu, sociální pracovník spolu s klientem upraví individuální plán, podle kterého se bude péče poskytovat nově jinak.

Při navázané spolupráci je pro nás nezbytné znát kontakt na blízké osoby klienta. Žádoucí je spolupráce s těmito osobami či přímo s rodinou.

V situacích, kdy je to nutné, může mít pečovatelská služba zapůjčeny klíče od domácnosti klienta. Klíče jsou zapůjčeny na základě protokolu a jsou uchovávány v sejfu, v sídle služby.

Na přechodnou dobu může pečovatelská služba bezplatně zapůjčit některé kompenzační pomůcky, které usnadní nebo vůbec umožní zahájení poskytování péče. Sociální pracovník Vám zároveň poskytne informace, jak danou pomůcku získat nebo zakoupit.

Poskytnutou péči hradí klient nebo jeho rodina vždy v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém byla péče poskytnuta, a to nejdéle do data uvedeného na faktuře nebo do konce měsíce. Hradit péči lze bezhotovostně – fakturou nebo v hotovosti – pečovatelská služba vystaví stvrzenku a hotovost převezme pracovník služby.

Ukončit poskytování služby lze několika způsoby. Nejčastěji uzavírá sociální pracovník s klientem smlouvu o poskytování sociální služby na dobu neurčitou a následně se na ukončení domlouvají podle situace. Je také možné využít službu na přechodnou dobu, ale nikoli pouze jednorázově.

Jaké zásady dodržujeme

Protože chceme, aby naše služba byla profesionální a nápomocná, aby se v ní všichni cítili důstojně a jistě a aby zde panovala důvěra, při práci se všichni řídíme těmito zásadami.

  • Zachovávat mlčenlivost ve všech oblastech spolupráce s klientem.
  • Poskytovat služby všem klientům ve stejné kvalitě, bez ohledu na jejich společenské postavení, náboženské vyznání nebo národnostní či etnickou příslušnost.
  • Respektovat soukromí klienta.
  • Zachovávat lidskou důstojnost při poskytování péče.
  • Ctít osobní názor klienta, na to, jak chce žít a využívat služeb.
  • Podporovat a motivovat klienta k vlastní aktivitě, k udržení stávajících dovedností.